Marszałek Józef Piłsudski

Piłsudski a Kutno

Posag Pilsudskiego     Jedyna wizyta Józefa Piłsudskiego na terenach kutnowskich miała miejsce w kwietniu 1921r., kiedy to zmierzał on do Płocka broniącego się przed bolszewikami. Najpierw Marszałek przyjechał pociągiem do Kutna, a stamtąd samochodem przez Gostynin i Łąck aż do celu swej podróży. Kutnianie więc, choć nie są ściśle związani z tą postacią, bardzo ją szanują i traktują go jako bohatera narodowego. Dlatego też nadają jego imieniem nazwy różnych obiektów w mieście a nawet budują pomnik upamiętniający tę postać. W Kutnie funkcjonuje więc Gimnazjum nr 2 im. Józefa Piłsudskiego oraz jego imieniem jest nazwany jeden z głównych placów w centrum miasta.

    27 marca 2008r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się zaś prezentacja projektów pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który miałby stanąć w Kutnie. Zgromadzonym na sali radnym miejskim oraz członkom Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika przedstawiono trzy projekty. Zdecydowanie najbardziej podobała się rzeźba Roberta Sobocińskiego i właśnie ona wygrała konkurs.

    Pomnik miałby 2,8 metra i stanąłby na dwumetrowym cokole. Jego koszt to około 204 tysięcy złotych i duża część tej sumy pokryta zostanie z kasy miejskiej. 11 listopada bieżącego roku planowane jest uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem Urzędu Miasta w Kutnie. Odsłonięcia dokona Kardynał Józef Glemp, który wcześniej wygłosi homilię w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie. W uroczystościach wezmą udział również żołnierze z jednostki wojskowej w Sklęczkach oraz grupa rekonstrukcyjna, która wystąpi w strojach "pamiętających" Marszałka Piłsudskiego.
Copyright © 2008

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS! Portal Aktywnych Internautów